Tallinn-Estonya

Estonya, üç Baltık ülkesinden en kuzeyde olanıdır. Diğer Baltık ülkeleri Litvanya ve Letonya ile güçlü tarihi ilişkileri vardır. 1.4 Milyon nüfusa sahip bu küçük Baltık ülkesinin en büyük şehri ve başkenti Tallinn’dir. Tallinn veya bizim tarafımızdan bilinen adıyla Reval, tarihi açıdan Osmanlı Devleti’nin yıkılmasına giden süreçte, II. Meşrutiyetin ilanının en büyük dış etkeni olan, İngiliz Kralı’nın ve Rus Çar’ının katılımıyla gerçekleşen Reval Görüşmelerine ev sahipliği yapmış, 430 bin Eston vatandaşın yaşadığı ve her sene yaklaşık 2 milyon turisti ağırlayan, küçük ama bir o kadar da şirin bir başkenttir. Devletin resmi dili Estonca olmakla beraber halkının %60-70’lik bir kısmı da İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca Estonca, Türkçe ile birlikte Ural-Altay Dil Ailesi’ndendir. Estonya, tarihte SSCB’nin 15 cumhuriyetinden bir tanesidir ve Şarkı Devrimi adını verdikleri bağımsızlık mücadelesini, 1991 yılında Letonya ve Litvanya ile birlikte kazanmıştır. Sovyet döneminden sonra ise Avrupa ülkeleri ile sıkı temas kurmuş, başta AB olmak üzere birçok uluslararası kuruluşa sonradan üye olmuş ve şu an € para birimini kullanmaktadır. Bu kısa ön bilgilerin ışığında Tallinn gezi ayrıntılarına başlıyorum.

Buraya ulaşım, ülkemizden yerli firma olarak sadece Türk Hava Yolları ile sağlanıyor, fakat Avrupa Birliği üyesi olan Estonya’ya, diğer Avrupa ülkelerinden aktarmalı uçuşlarla daha uygun fiyatlı biletler bulunabilir. Bu ulaşım kolaylığı ve hayat şartlarının çoğu Avrupa ülkesine kıyasla pahalı olmadığından dolayı Tallinn, özellikle gezginler için son derece cazip bir destinasyondur. Eğer seyahat süreniz esnekse, Tallinn’e otobüsle sadece 4 saat uzaklıkta olan bir diğer Baltık Ülkesi Letonya’nın Başkenti Riga’ya veya Rusya’nın ikinci, Avrupa’nın dördüncü en büyük şehri olan St. Petersburg’a 6 saatlik otobüs yolculuğuyla ve vizeyi online olarak kapıda kolayca elde edip seyahat rotanıza eklemeniz, bu geziyi daha anlamlı ve heyecanlı kılabilir.

Şehirde gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olması, şehri yürüyerek gezebilme imkânı sunuyor ve bu da şehri daha iyi tanımanıza ve orada var olan hiçbir detayı kaçırmamanıza, gezinizden çok daha fazla keyif almanıza sebep oluyor. Tallinn’deki Eski Şehir (Old Town) Bölgesi, UNESCO tarafından koruma altındadır. Old Town’a adımınızı ilk attığınızda gözlerinizi kırpmadan seyre dalacağınız o eski, dik çatılı ve rengarenk evler, daracık sokaklar ve sevimli dükkanlar sizi karşılıyor. Burada tek yapmanız gereken sadece kendinizi rastgele bir sokağa bırakıp kaybolmak. Hangi sokağa, hangi araya girerseniz girin, mutlaka beğenecek ve göz zevkinize göre bir sonrakine geçmek isteyeceksiniz. Old Town merkezinde bulunan Belediye Meydanı (Raekoja Plats), bu bölgenin en meşhur yeri olmakla birlikte, Noel zamanından önce bu meydanda kurulan Noel Pazarı (Christmas Markt), bu meydanı çok daha güzel ve göz alıcı olarak bizlere sunar. Noel Pazarları, her sene 25 Aralık’ta Hristiyanlar tarafından kutlanan Noel Bayramı’ndan yaklaşık 1 ay önce, şehirlerin önemli noktalarında kurulan ve o ülkenin kültürünün gerçek anlamda tanıtıldığı yerlerdir. Eğer havanın soğuk olması sizin için bir sorun değilse veya kış mevsiminde de seyahat etmek isterseniz, aralık ayında buraya gelmeniz, şehirde alışılmışın dışında bir manzara ve renklilik görmenizi sağlayabilir. Bu meydana da adını veren Tallinn Belediye Binası yaklaşık 600 yıldır ayakta olup halen aynı görevde hizmet vermektedir. Yine bu meydanda bulunan ve 15. yüzyıldan beri faaliyet gösteren çok antik bir yapıya sahip Şehir Eczanesi’ni görebilirsiniz. Eğer Old Town’a biraz yüksekten bakmak isterseniz, Kohtuotsa Seyir Terası’na (Kohtuotsa Vaateplatvorm) çıkabilir, bu bölgenin aslında ne kadar büyük olduğunu, Baltık Denizi’ni ve kırmızı kiremitli çatıların oluşturduğu ahengi gözlemleyebilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken diğer yerler için; Kadriorg Sarayı, Baltık Denizi Sahili, Alexander Nevsky Katedrali, Estonya Parlamento Binası, Şehir Surlarını ve ziyaret edebilirsiniz. Tallinn’de gece konaklama yapacaksanız, internet üzerindeki herhangi bir platformdan oda rezervasyonu yapabilir ve diğer ülkelere kıyasla çok daha uygun fiyatlara pansiyon veya otellerde geceyi geçirebilirsiniz. Ben Tallinn’de geçirdiğim 1 gece için gelmeden önce rezervasyonunu yaptığım Fat Margaret’s Hostel’de kaldım. Estonya’nın, konaklama olarak çoğu Avrupa ülkesinden daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. Eğer yalnızsanız ortak paylaşımlı pansiyonlarda gecelik 5 – 10 € arası, özel odalı otellerde de 15 – 25 € arası bir ücretle konaklamanız mümkündür.

Tallinn için genel olarak 2 gün çok ideal bir süre olarak kabul edilir ve çok güzel bir zaman geçirmekle birlikte Estonya Kültürü’nü de yakından tanımış olursunuz. Burada, çok sıra dışı bir şekilde hazırlanan Estonya ekmeklerini ve kuzey coğrafyasının vazgeçilmezi geyik etini tadabilirsiniz. Estonya’da ilk kez geyik eti tattım ve gerçekten çok lezzetliydi. Bunun için Trofe Restaurant’ı tavsiye edebilirim, fiyatlar 15-30 € arası değişmektedir. Belki kısa ama bir o kadar da keyifli geçireceğiniz Tallinn gezisinde güzel hatıralar edinip bırakabilirsiniz.

Ahmet Furkan Metin