Olmayan Mimari

Her gün gördüğümüz sıradan binalara sürrealist yaklaşırsak nasıl olur?

Filip Dujardin Belçikalı bir fotoğraf sanatçısı olarak fotoğraflarını çektiği binaları sadece belgelemek yerine onlara dijital ortamda müdahale ediyor.

Dijital ortamda oluşturduğu kolajlarla sıradan binalara sürrealist bir etki veriyor. Bu etkiyi ortaya çıkan yapılarda ilk başta göremesek de kısa bir süre sonra gerçek olmayan detayları fark etmeye başlıyoruz. Kullandığı programlarla oluşturduğu kolajın ışığı, renkleri, gölgeleri gibi birçok etkeni orijinal haliymiş gibi gösterecek şekilde ayarlıyor.

Gerçek binalardan oluşturduğu gerçek üstü binalar statik, tasarım, işlevsellik ve biçim açısından imkânsız mimariyi ortaya çıkarıyor. Tetris oyununu andıran üst üste gelmiş katlar, yan yana yapıştırılan yüksek binalar, labirent gibi birbirine dolanan kütleler, açıklıkları olan ama içi dolu evlerle gerçekten uzak bir dünyayı görüyoruz.

Sanatçı Filip Dujardin’in eserleri birçok yerde sergilemiş ve Metropolitan Sanat Müzesi, San Francisco Modern Sanat Müzesi, Brüksel’deki Bozar ve Wisconsin’deki Chazen Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda yer almaktadır.

Filip Dujardin Koleksiyonundan:

Hilye Melis Erdoğan

Kaynakça:

https://www.designboom.com/art/impossible-architecture-by-filip-dujardin/