Kış Mevsiminin En Lezzetli 10 Habercisi

Kış aylarının girmesiyle birlikte eve kapanma dönemi de başlamaktadır. Yaz aylarında olduğu gibi sosyal bir yaşam sürmenin zor olduğu kış aylarında evlerimizde ya da kapalı mekânlarda kış yiyecek ve içeceklerini bulundurarak sevdiklerimizle lezzetli ve hoş zamanlar geçirebiliriz.

Kışın habercisi lezzetler hangileridir?

Bal Kabağı Tatlısı

Kış aylarının vazgeçilmez tatlısı: Bal kabağı tatlısı

Bal kabağı tatlısı, kış gelince akla ilk gelen tatlılardan biridir. Ayrıca bu tatlıyı yapmak oldukça pratiktir. Sağlıklı kış yiyecekleri arasında; lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan ve çorbadan tatlıya pek çok şekilde tüketebileceğimiz bal kabağı listemizde ilk sırada.

Kestane 

Kış yiyecekleri denildiğinde pek çoğumuzun aklına ilk gelen kestane olacaktır.

Lezzetli olduğu kadar; potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum gibi mineraller ve B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane aynı zamanda yüksek miktarda yağ ve protein içeriyor. Bu yüzden kestane, listemizde hem en sevilen hem de sağlığımıza en faydalı kış yiyecekleri arasında.

Turşu & Turşu Suyu

Kış aylarının en özlenen yiyeceklerinden biri de, yaz sonunda hazırlanan: Turşu ve Turşu Suyu. 

Hem turşu hem de turşu suyu; bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kas ağrılarının azalması, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin düzenli çalışması gibi pek çok faydaya sahip.

Tarhana Çorbası

Ülkemizin hemen her yöresinde sıklıkla tüketilen, özellikle soğuk kış sofralarında vazgeçilmez bir lezzet olan tarhana çorbası en şifalı çorba çeşitlerinden biridir. Neredeyse Türkiye’nin tüm yörelerinde kış mevsimine girmeden önce hazırlanan kışlık yiyeceklerden biri olan tarhananın insan vücudu için onlarca faydası vardır.

Trabzon Hurması

Akdeniz hurması, cennet hurması, Japon hurması, Fransız inciri, Frenk elması ya da ambe gibi isimlerle de bilinen Trabzon hurması özellikle lif, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar açısından oldukça zengin bir meyve. Genellikle Ekim ile Ocak ayları arasında tezgahlarda görebildiğimiz Trabzon hurması, kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri.

Hamsi

Karadeniz’in efendisi: Hamsi

Türkiye’nin en lezzetli balıklarından olan hamsinin içerdiği vitaminler kış ayları için hepimize ilaç olacaktır. Karadeniz’imizin çok lezzetli hamsili yemeklerini kış geçmeden mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

Salep

Orkide köklerinden elde edilen salep; sütle birlikte hazırlanan ve her yaş grubunun severek tükettiği kış içeceklerinden biri.

Boza

Kış demek, nostaljik bir anlamda boza demek. Bugünlerde pek rastlamasak da, eskiden sokaktan geçen bozacıların sesleri evlerimizde büyük bir heyecan yaratırdı. Bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olan Boza; A, E ve B vitaminlerini barındırıyor.

Ihlamur Çayı

Her ne kadar mevsimsiz bir içecek olsa da, kış aylarında annelerimizin veya büyükannelerimizin hazırladığı ıhlamurun yerini başka hiçbir içecek alamaz. Ihlamur çayı yatıştırıcı etkiye sahip olmasının yanı sıra toksinlerin ve iltihapların vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

Tahin Pekmez 

Havaların soğumasıyla birlikte kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan pekmez ve pekmez denildiğinde de akla ilk gelen tahin binlerce yıldır geleneksel beslenme kültürünün ve damak zevkinin en önemli tatlı besinlerinden birini oluşturmaktadır.

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde soğuk havalarda düşen bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve değişen metabolizma hızımızı düzenlemek için beslenmemizi gözden geçirmemiz çok faydalı olacaktır. Kış günlerinde hayat standartlarınızı arttıracak 10 lezzeti editörlerimiz sizler için hazırladı. 

Sanal Mecmua Editörleri