Sanal Mecmua’nın 2. Yılı

Kıymetli Okurlarımız,

Sevgiden, saygıdan, hayranlıktan, hayretten, heybetten kelimelere sığınan bir sessizlikten sonra oluşturulan şey, insanoğlunun anlamının en kıymetli ve en güzel zahiridir. Sanal Mecmua, çağın getirisi olan pandemi sürecinde, evlerde geçirdiğimiz zamanın büyük bir sessizliğinin ardından heybelerde biriken kelimelerle iz bırakmak amacıyla çok sesli bir temel üzerinde oluşturulmuş bir dergidir. Yayıncı ve yazar, takip ettiği yayın çizgisi ile bir taraftır, bir fikri ve görüşü ortaya koymaya çalışır, bir bakış açısı sergiler, bir ilim ve fikir platformu hazırlamak ister. Sanal Mecmua’nın tarafı Türkiye’de fikri çabanın kalitesini yükseltmek ve gençlerin farkındalık oluşturabileceği bir alan açabilmektir.  Sözün zihinlerden zihinlere ulaşmasında köprü olma niyetiyle, üniversitedeki tüm kardeşlerimizin sözlerini güçlendirip yazılarını kaydederek silinen hafızalarda tazelik oluşturmak adına yola çıkan Sanal Mecmua’nın bugün ikinci yılında kuruluşundan bu yana adından çokça söz ettirmesinin gururunu yaşamaktayız.

Bugün başladığımız yerden çok ötede ama hala ilk günkü şevkle genç zihinlerin ışığında ilerleyen dergimizin hikayesi; farkında olmaya, duymaya, görmeye, hissetmeye bir çağrı olabilmek, bir yankı uyandırmak üzere tasarlanmıştır. Bizler biliyoruz ki dergiler bizim için hayattan kaçtığımız birer sığınak ve hücre gibidir. Dergiler sevgilerin buluştuğu, dost çemberlerinin oluşturulduğu yeni dünya hayallerinin kurulduğu yerlerdir. Bizler de Sanal Mecmua ile başka bir gelecek hayali kurabiliyor, küreselleşen dünyada e-dergi formatımızla günceli yakalama gayreti içerisinde oluyoruz. Bu gayretlerin sonucu olarak  ulaştığımız ikinci yılımız bizlere, akıntıya karşı bir şehir kurma çabası olduğunu idrak ettirmiş; yüzlerce yazarı ve binlerce yazısıyla gönüllere ve hafızalara girmeyi başarmıştır. Bu başarı, yolları bizimle kesişen her bir yazarımızın desteğinin yanı sıra ekip arkadaşlarımızın birbirinden kıymetli fedakarlıklarının sonucu oluşmuştur. Bu sebeple Sanal Mecmua’ya aidiyet hisseden; emekleri geçen tüm ağabeylerimize, ablalarımıza, şu an aktif olarak Sanal Mecmua’ya omuz veren tüm kıymetli ekip arkadaşlarıma, yazarlarımıza ve tabii ki bizi ilgiyle takip eden tüm okuyucularımıza yürekten teşekkürlerimi sunarım.

Sanal Mecmua olan biteni derinlikli bir bakış ve öngörüyle anlamaya, tartışmaya yönelen her çabaya açık bir platform olarak yayın hayatını sürdürmektedir.  Sizlerin de katkılarıyla Sanal Mecmua’nın nesiller boyunca pişirmeye ve ürün vermeye devam eden bir mutfak olmasını ve genç zihinlerin işlediği bir ocak olmasını ümit ediyoruz.

Genel Yayın Yönetmeni

Yusuf Talha Öner